Kapadokya, Avanos, Nevşehir, Türkiye Butik Otelleri

  KAPADOKYA GENEL BAKIŞ

  KAPADOKYA KONUM:


  Tarihte Anadolu ve Mezopotamya gibi coğrafi bir alanın ismi olan Kapadokya, güneyde Toroslar’ın Akdeniz eteklerine, kuzeyde ise Karadeniz sınırına kadar uzanır. Birçok şehrin kesişiminden oluşan Kapadokya, Türkiye’yi turizm konusunda en çok tanıtan turistik bölgelerden biri. Türkiye’nin tam ortasında, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Kapadokya, Nevşehir sınırları içinde. Aksaray, Kırşehir, Kayseri ve Niğde illerinin de bir kısmını içine alan Kapadokya; Kırıkkale, Konya, Ankara ve Sivas’a yakın mesafede yer alır.

  KAPADOKYA ULAŞIM:


  Türkiye’nin turizm cennetlerinden Kapadokya’ya ulaşım kolaylıkla sağlanıyor. Kapadokya’ya gitmek için kara, hava ve demir yolunu kullanabilirsiniz.

  Karayolu ulaşımı:Özel aracınız ile gidebileceğiniz gibi birçok şehirden Kapadokya’ya hareket eden otobüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel araç tercih edenler için en rahat yolculuk Bolu-Aksaray-Nevşehir istikametini takip ederek Kapadokya’ya varmak olacaktır.

  Havayolu ulaşımı:Kapadokya’ya en yakın havaalanı olan Kayseri Erkilet Havalimanı’na ulaşıp oradan Kapadokya’ya giden otobüslerle veya taksilerle rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

  Yat ve Tekne ile ulaşım:Trenle Kayseri’ye geldikten sonra Kayseri Otobüs Terminali’nden kalkan araçlarla Kapadokya’ya 45-60 dakika süren bir yolculuktan sonra varabilirsiniz.

  KAPADOKYA COĞRAFYA:


  Kapadokya’nın eşsiz yapısı 60 milyon yıl önce Erciyes, Güllüdağ ve Hasandağı’nın püskürttüğü kül ve lavlardan oluşmuş. Günümüzde de doğanın sihirli elleri ve dokunuşlarıyla Kapadokya coğrafyası değişime devam ediyor. Kapadokya’ya özgü kayalara oyulmuş evler ve güvercinlikler bölgenin özgün yapısını yansıtır nitelikte.18. yüzyıl ile 19.yüzyılın sonlarında yapılan güvercinlikler İslam resim sanatının en nadide örnekleri. Eskiden ev olarak kullanılan Kapadokya’dan çıkarılan kalıntılar tarihi eser olarak korumaya alınıyor.

  KAPADOKYA AKTİVİTELER

  Rengârenk balonların dans ettiği gökyüzünün sonsuz maviliği ve Peri Bacaları’nın eşsiz görünümü ile masallar diyarı Kapadokya’ya hangi mevsimde giderseniz gidin rüya gibi bir tatil geçirmeniz mümkün. Tatil rotanız Kapadokya ise gezip görmeniz gereken pek çok güzel ve efsanevi yer olduğunu bilmenizde fayda var. Gezi turunuza ilk olarak Göreme’den başlamalısınız. 3 tarafı kayalıklar ve Peri Bacaları ile çevrili Göreme kiliseleri mutlaka gezin ve sonrasında yöreye özgü mimarinin en tipik örneklerini bulacağınız Göreme sokaklarını keşfe çıkın. Peri Bacaları’nın en yoğun olduğu Göreme Açık Hava Müzesi’ni ziyaret edin ve geçmişe keyifli bir yolculuk yapın. Görülmesi gereken yerlerin başında gelen Avanos, Kapadokya’nın vazgeçilmez uğrak yerlerinden. Binlerce yıllık tarihi olan çanak-çömlek yapımı ve halıcılık kültürünü günümüze taşıyan Avanos’ta, çömlek ustalarından çömlek yapımını öğrenebilir ve unutulmayacak bir deneyim yaşayabilirsiniz. Şapkalı Peri Bacalarını merak edenler ise Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi’ne çıkıp buradaki muhteşem güzelliğe tanık olmalı. Paşabağ Vadisi’nden sonraki durağınız ise Asmalı Konak dizisindeki konağın bulunduğu Mustafapaşa olabilir. Şirin ve küçük bir kasaba olan Mustafapaşa’daki kafe ve restoranlarda keyifli vakit geçirebilirsiniz. Kapadokya’nın mucizevî yerlerinden Uçhisar ve Ortahisar’da bulunan meşhur kaleleri görmeli ve burada yaşamış medeniyetlerin izlerini sürmelisiniz. Kapadokya gezisi süresince en çok etkileneceğiniz yerlerin başında Ihlara Vadisi gelir. Aksaray sınırları içindeki Ihlara Vadisi, Dünya’nın 2. büyük kanyonu. Tılsımı ile büyüleyen Ihlara Vadisi’ndeki Melendiz Çayı’nın huzur veren sesi eşliğinde yürüyüş yapabilir ve manastırları gezebilirsiniz. Alabalığı ile ünlü vadideki restoranlarda kendinize ziyafet çekmeden buradan ayrılmayın. Kapadokya’ya gitmişken kesinlikle yer altı şehirlerini görün. Tünel ve geçitlerle birbirine bağlanan yer altı şehirlerden en büyüğü Derinkuyu Yer altı Şehri. 12 kattan oluşan Derinkuyu yer altı şehrinin 4 bin yıllık bir geçmişi var. Kapadokya’nın diğer bölgelerine göre daha hareketli ve kalabalık olan yeri ise Ürgüp. Ürgüp’teki Temenni Tepesi’nin tüm bölgeye hâkim konumundaki kafelerinde nefes kesen manzaraya karşı kumda pişen Türk kahvesinin tadına doyamayacaksınız. Adrenalin, heyecan ve eğlenceyi iliklerinizde hissedeceğiniz Kapadokya ritüellerinin en vazgeçilmezi balon gezisi ile Kapadokya’nın eşi benzeri olmayan manzarasını seyre çıkmadan evinize dönmeyin.

  KAPADOKYA YEME İÇME

  Kapadokya’ya özgü yöresel lezzetlerden testi kebabı, etli ekmek, dıvıl, sütlü çorba, gendime, ağpakla, nohutlu yahni, ayva dolması ve düğün çorbasının mutlaka tadına bakın. Kapadokya’daki restoranlar ve kafelerde yöreye özgü lezzetler dışında Türk mutfağından seçkin yemekler de bulabilirsiniz.

  KAPADOKYA ALIŞVERİŞ

  Kapadokya gibi yurtiçi ve yurtdışında tanınan, sahip olduğu coğrafi özellikleri ile yoğun ilgi gören turistik bir bölgeden ayrılırken sevdiklerinize eli boş gitmek olmaz. Avanos’ta üretilen çömlek, çanak ve testilerden daha güzel bir hediye olmaz herhalde. Avanos’taki mağazalarda seramikten yapılan hediyelik eşyalar da bulabilirsiniz. Bağcılığın oldukça yaygın olduğu Kapadokya’da lezzetine doyamayacağınız üzümlerden alabilirsiniz. Üzüm, dut ve vişne şarabı da Kapadokya’dan alabileceğiniz hediyelerden. Göreme’de dokunan halı ve kilimlerden de alarak sevdiklerinize armağan edebilirsiniz. Avanos, Ürgüp, Göreme ve Ortahisar’da bulunan çarşılarda aksesuar, antika eşyalar ve mücevherler de satılan hediyelikler arasında.