Dalyan, Ortaca, Muğla, Türkiye Butik Otelleri

  DALYAN GENEL BAKIŞ

  DALYAN KONUM:


  Dalyan, Ege ile Akdeniz’in birleştiği yerde, Muğla’nın Ortaca ilçesinde yer alır. Akdeniz ile Köyceğiz Gölü’nü birleştiren kanal üzerinde bulunan Dalyan turistik bir belde.

  DALYAN ULAŞIM:


  Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Dalyan’a hava ve kara yoluyla ulaşım sağlamak mümkün.

  Karayolu ulaşımı: Özel aracıyla Dalyan’a gidecek olanlar Fethiye, Marmaris veya Muğla yönünden kolay ulaşım sağlayabilirler. Otobüs yolculuğu tercih edenler ise öncelikle Ortaca’ya ulaşarak burada bulunan minibüs veya otobüslerle 15 dakika sürecek bir yolculuktan sonra Dalyan’a varabilirler.

  Denizyolu ulaşımı: Dalyan’a 25 kilometre uzaklıkta bulunan Dalaman Havalimanı’na indikten sonra 20-25 dakika sürecek bir yolculuk ile Dalyan’a varılabilir.

  DALYAN COĞRAFYA:


  Etrafı dağlarla çevrili olan Dalyan, ova üstünde yer alır. Dağlarla çevrili olması bu turistik beldenin dış rüzgârlardan korunmasını sağlar. Tipik Akdeniz İklimi etkisi görülen Dalyan’da yazlar sıcak, kışlar ise geçer. Yılın büyük bir bölümünü güneşli olarak geçiren Dalyan’da yazları 30-37, kışları 13-17 derece sıcaklık görülür. Nem oranının düşük olduğu Dalyan’da Mart ve Ekim ayları arasında denize girmek mümkün.

  DALYAN AKTİVİTELER

  5000 yıllık tarihi ve bozulmayan doğası ile gezginlerin uğrak noktası olan Dalyan gizli bir cennet. Kaya mezarları ve sazlıklarıyla ünlü bu turistik beldede Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden Kaunos Antik Kenti bulunur. Kayalara oyulan mezarların en ihtişamlı örneklerine de Dalyan’da rastlarsınız. 300 yıllık geçmişi ve tüm görkemiyle Dalyan Kral Kaya Mezarları Dalyan’ın en değerli simgesi. Padişahların bile faydalandığı şifalı olmasıyla ünlenen Sultaniye Kaplıcaları’nda muhteşem bir tecrübe yaşayacak ve tazeleneceksiniz. Yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği, Sting ve Dustin Hoffman gibi ünlü yıldızların da ziyaret ettiği çamur banyolarında eşsiz bir zaman geçireceksiniz. Çamur banyosu ile yenilendiğinizi hissedecek ve evinize derin bir huzurla döneceksiniz. Mavi ve yeşilin sonsuz dinginliğinde kendinizi bulacağınız Dalyan koylarında mutlaka denizin keyfini çıkarmalı ve tekne turlarına katılarak benzersiz koyların güzelliğine tanık olmalısınız. Dünya’da doğallığını koruyan ikinci plaj seçilen, bir tarafı Dalyan Kanalı, diğer tarafı açık deniz olan İztuzu Plajı benzeri olmayan çok çok güzel bir plaj. Caretta caretta kaplumbağalarının üremek için seçtikleri İztuzu Plajı koruma altında olan özel bir deniz. Nisan ve Eylül ayları içinde Dalyan’da bulunursanız Caretta carettaların nasıl ürediklerini izleme şansını yakalayabilirsiniz. Dalyan Deltası’nda nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan birçok kuş çeşidini görme imkânı bulabilirsiniz. Çok hareketli bir gece hayatı olmayan Dalyan’da akşamlarınızı canlı müzik yapan birkaç mekân ve restoranda geçirebilirsiniz. Gece yapılan mehtap turuna katılmayı sakın unutmayın!

  DALYAN YEME İÇME

  Dalyan’da yemek deyince akla ilk gelen şüphesiz balık olur. Levrek, çipura, mırmır, mavrin ve kefalin en lezzetlisini Dalyan’da yiyeceğinizden kuşkunuz olmasın. Mavi yengeç ve geren olarak bilinen deniz börülcesi ile yapılan mezeler de Dalyan’ın sahildeki restoranlarında yiyebileceğiniz yöreye özgü enfes lezzetler.

  DALYAN ALIŞVERİŞ

  Dalyan’ın küçük şirin sokaklarında anahtarlık, magnet, süs eşyası ve hediyelik satan birçok turistik mağaza bulunur. Sokak tezgâhlarında satılan dantel ve boncuk işlemeli eşyalar da alabilecekleriniz arasında. Her Cumartesi kurulan Dalyan semt pazarında sebzelerden baharatlara, kahvaltılıklardan süt ürünlerine, çeyizlik eşyalardan kıyafetlere, zücaciyelerden el dokuması kumaşlara kadar her şeyi bulabilirsiniz.
  Tüm Otelleri Göster