Büyükada, Adalar, İstanbul, Türkiye Butik Otelleri

  BÜYÜKADA GENEL BAKIŞ

  BÜYÜKADA KONUM:


  “Prens Adaları” olarak da bilinen Büyükada, İstanbul açıklarındaki en büyük adadır. Adalar ilçesinin merkezi ve dokuz adanın en büyüğü olan Büyükada’da, 164 metre yükseklikte kuzeyde yer alan Manastır Tepesi ve 203 metre yükseklikteki güneyde bulunan Yücetepe olmak üzere iki tepe bulunur.

  BÜYÜKADA ULAŞIM:


  Doğası ve tarihi yapısı bozulmamış bu güzel adaya İstanbul’un hem Anadolu hem de Avrupa Yakası’ndan yılın her dönemi belli saatlerde sefer düzenleyen deniz otobüsleri ve motorlarla ulaşabilirsiniz. Bostancı’dan hareket eden motorlar 25 dakika, Kabataş’tan kalkan vapurlar 1 saat 20 dakika, deniz otobüsleri 50 dakika ve Kartal’dan kalkan motorlar ise 30 dakikada Büyükada’ya ulaşım sağlıyor.

  BÜYÜKADA COĞRAFYA:


  Evlerinin çoğu yazlık biçimli olan Büyükada’da yaz nüfusu kış dönemine göre çok daha fazladır. Girinti çıkıntısı fazla olmayan Büyükada kıyılarına kuşbakışı baktığınızda düztaban bir ayağa benzediğini görebilirsiniz. Yapılaşmanın fazla olmadığı Büyükada’da genelde ağaçlık alanlarla karşılaşırsınız. Büyükada 5200 metre ile boyu en uzun olan ada olma özelliğine sahip. Büyükada iklimi İstanbul’un iklimi ile benzerlik gösterse de sıcaklık İstanbul ortalamalarının üzerindedir.

  BÜYÜKADA AKTİVİTELER

  Doğası ve tarihi güzellikleri ile turistlerin uğrak noktasıdır Büyükada. İstanbul’un kalabalığı, stresi, kirliliği ve gürültüsünden kaçışın vazgeçilmez adresidir adeta. Çarpık kentleşme ve kaostan kendini korumuş öyle bir yerdir ki Büyükada, burada motorlu taşıtların kullanımı yasaktır mesela ve ulaşım bisikletlerle, faytonlarla sağlanır. Doğal güzellikleriyle göz dolduran Büyükada’da yapılacak aktiviteler de oldukça keyifli. Deniz ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler Aya Nikola, Kumsal, Nakibey, Yörükali, Prenses, Halil Koyu ve Eskibağ Plajları’nda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak. Büyükada Meydanı’nda yer alan küçük dükkânlardan bisiklet kiralayarak büyüleyici çam ormanları ile bezeli yollarda deniz manzarası ve tarihi köşklerin eşlik ettiği bir yolculukla adayı turlayın. Büyükada’nın en popüler yeri şüphesiz Aya Yorgi Kilisesi. Her yıl yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği kilise Büyükada’nın en tepesinde yer alıyor. Buraya ulaşmak için tek seçeneğiniz yürümek. Yorucu bir yürüyüşten sonra Aya Yorgi Kilisesi’ne çıktığınızda gördüğünüz manzara karşısında nutkunuz tutulacak. Yorgunluğunuzu atmak için kilisenin hemen yanında bulunan kafe-restoranda yemek yiyebilir, içeceğinizi yudumlayabilirsiniz. Büyükada’nın yemyeşil ormanlarıyla kaplı koylarında veya ada belediyesinin belirlediği alanlarda piknik yaparak sevdiklerinizle güzel vakit geçirebilirsiniz. Büyükada’nın simgesi olarak kabul edilen Büyükada Saat Kulesi, adaya ayak basar basmaz karşınıza çıkacak ilk tarihi yapı. Büyükada Rum Yetimhanesi ise adanın en önemli tarihi güzelliklerinden biri. Bu yapı Dünya’nın en büyük ahşap yapısı olarak kabul edilen özel bir yer. Son olarak Büyükada’nın ünlü tarihi köşklerini de gördükten sonra ada ruhunu çok daha iyi hissedeceksiniz.

  BÜYÜKADA YEME İÇME

  Büyükada’da yeme-içme konusunda en sık karşılaşacağınız alternatifler tabi ki deniz ürünleri. İskelede bulunan restoranlarda lezzetli balıklar ve mezeler sizleri bekliyor. Midye tava, et döner, lokma ve Roma dondurması ise adanın öne çıkan lezzetlerinden. Deniz kenarına konumlanan restoran ve kafelerde yemeklerinizi deniz manzarası eşliğinde huzurla yiyip, içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz.

  BÜYÜKADA ALIŞVERİŞ

  Büyükada’dan dönerken adaya özgü tarifle hazırlanan İran Poğaçası, tarçınlı, damla sakızlı ve limonlu kurabiyelerden almazsanız pişman olabilirsiniz. Ada pazarından taze sebze ve meyveler ile adaya özgü otlar ile baharatlardan alabilirsiniz. Büyükada’daki dükkânlardan aksesuar, magnet, süs eşyaları, takı ve adaya özgü figürlerin satıldığı hediyeliklerden alabilirsiniz. Ada’da hemen hemen her yerde satılan çiçekli bayan taçlarından da sevdiklerinize güzel bir armağan olabilir!
  Tüm Otelleri Göster