Bozcaada, Çanakkale, Türkiye Butik Otelleri

  BOZCAADA GENEL BAKIŞ

  BOZCAADA KONUM:


  Türkiye’nin üçüncü büyük adası olan Bozcaada, Çanakkale’ye bağlı turistik bir ilçe. 40 km²’lik yüzölçümüne sahip Bozcaada, Ege Denizi’nin kuzeyinde yer alır. Bozcaada, Çanakkale Boğazı’nın 12 deniz mili güneyindedir. Adanın herhangi bir köyü bulunmamakla birlikte yerleşim daha çok kuzeydoğu kesiminde yoğundur.

  BOZCAADA ULAŞIM:


  Çanakkale’ye bağlı Bozcaada’ya ulaşım kara, deniz ve hava yoluyla sağlanıyor.

  Karayolu ulaşımı: Özel aracınızla veya Çanakkale’ye giden otobüslerle Bozcaada’ya ulaşabilirsiniz. Otobüsler adaya geçmeden Geyikli Yükyeri İskelesi’nde yolcu indiriyor.

  Denizyolu ulaşımı: İstanbul-Bandırma hızlı feribot seferleri ile Bandırma’ya kadar gelerek buradan 3 saat sürecek bir yolculukla Yükyeri İskelesi’ne ulaşılabilir. Çanakkale merkezden deniz otobüsü ile de Bozcaada’ya geçilebilir. Diğer bir deniz yolu ulaşım alternatifi ise Geyikli’den arabalı vapurlarla adaya geçmek.

  Havayolu ulaşımı: Bozcaada’ya 56 km uzaklıkta bulunan Çanakkale Havaalanı’na iniş yaptıktan sonra Çanakkale Otobüs Terminali’ne geçerek oradan hareket eden minibüslerle Geyikli Yükyeri İskelesi’ne varabilirsiniz.

  BOZCAADA COĞRAFYA:


  Alçak ve basık bir görünümü olan Bozcaada’nın en yüksek noktası Göztepe’dir. Kış aylarında akan dereleri dışında akarsuyu bulunmayan Bozcaada’nın, bitki örtüsü garig ve makilerden oluşur. Adanın liman çevresinde “Bozcaada Kasabası” bulunur ve burası adanın en eski yerleşim yeridir. Koylar ve burunlar Bozcaada’nın tipik yer şekillerini oluşturur. Ada’da 12 koy, 12 burun ve kuzey kıyılarında kumullar vardır. Bozcaada genellikle rüzgârlıdır. Bunun nedeni de boğazın tam çıkışında kalarak kuzey ve güney rüzgârlarına açık bir konumda olması. Adanın iç kısımlarında ormanlık alanlar ve bağlar göze çarpar. Son yıllarda yapılan bir araştırmaya göre Bozcaada’da 65 familyaya ait 437 tür bitki türü bulunuyor.

  BOZCAADA AKTİVİTELER

  Ada tatili denince akla ilk gelen yerlerden Bozcaada’nın göz alıcı koylarının, plajlarının ve tertemiz serin denizinin müptelası olacağınızdan şüpheniz olmasın. Tatilinizi Bozcaada’da geçirecekseniz yüzmek için berrak turkuaz denizi ve altın rengi kumu ile ünlü Ayazma Plajı’na mutlaka gidin. Ada’da Mayıs ile Ekim’in sonuna kadar denize girme imkânı bulabilirsiniz. Ancak burada denizin en güzel zamanı Eylül ve Ekim ayları. Bu aylarda deniz suyu sıcaklığı fazla ve koylar ile plajlar çok daha tenha. Sulubahçe, Akvaryum, Çayır, Tuzburnu ve Beylik Koyları ile Habbele Plajı Bozcaada’da keyifle yüzüp güneşlenebileceğiniz yerler arasında. Bozcaada’da sizi bekleyen aktivitelerden günü birlik tekne turları ile hem adanın nefes kesen manzarasında huzur bulabilir hem de farklı koylarda yüzme şansı yakalayabilirsiniz. Ege Denizi’nin en iyi dalış yerlerinden biri olan Bozcaada’nın göz alıcı su altı zenginliğine tanık olduğunuzda şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz. Dalış meraklıları için adada 8 farklı dalış bölgesi bulunuyor. Rüzgâr sörfü de adanın önde gelen spor aktivitelerinden. Bozcaada’da yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı değil. Adanın engebeli olmaması yürüyüş sevenlere ve bisikletle adayı turlamak isteyenlere fırsat tanıyor. Toprak yollarda korkmadan ilerleyin, bağların içinden geçin, eski damlarda biraz soluklanın ve incirlerin, üzümlerin tadına bakarak yolculuğunuza devam edin. Bisiklet gezintisinden sıkıldığınız an at binmeye gidin ve eşsiz bir deneyim yaşayın. Bozcaada’yı özel kılan en önemli güzelliği ise Türkiye’nin tek bağ yolunun burada olması. Bozcaada’ya özgü üzüm çeşitlerinin hepsini göreceğiniz, bağları keşfe çıkacağınız çok özel bir yol. Yemyeşil doğayı, turkuaz denizi ve hiçbir yerde yiyemeyeceğiniz enfes üzümleri bir araya getiren 1 km uzunluğundaki bu yürüyüş yolunu deneyimlerinize eklemeden adayı terk etmeyin! Ünü yurt dışına kadar yayılan Bozcaada şaraplarının nasıl yapıldığını öğrenmek, şarap fabrikalarını gezmek ve tadı eşsiz şaraplardan yudumlamak da farklı bir tatil deneyimi yaşatacak. Bozcaada’ya gittiyseniz yapmadan dönmemeniz gerekenlerin başında gün batımında Polente Feneri’nde ada şaraplarının tadına varmak gelir. Yeni güne uyandığınızda Bozcaada Kalesi, Bozcaada Meryem Ana Kilisesi ve Bozcaada Yerel Tarih Müzesi’ne doğru tarih yolculuğuna çıkın. Bozcaada’nın batı ucunda bulunan sembolü “Rüzgâr Gülleri” nde güneşin batışını kesinlikle izleyin. Bozcaada’nın nefes kesen görüntüsüne bir de kuşbakışı bakmak isterseniz adanın en yüksek noktası Göztepe’ye çıkın. Çiçeklerin içinizi açan kokusunun doldurduğu, rengârenk pencereleri olan eski Rum evlerinin olduğu sokakları fotoğraflamayı unutmayın.

  BOZCAADA YEME İÇME

  Bozcaada’da yıllardan beri süre gelen Türk-Rum sentezinin olumlu sonuçlarından biri de yemek kültüründeki çeşitlilik olmuş. Sadece Bozcaada’nın ünlü yemeklerini yemek için bile gelir insanlar buraya. Liman boyunca sıralanan balık restoranları, sokaklardaki şirin küçük çay bahçeleri ve kafeleri Bozcaada’nın kendine özgü ruhunu hissedeceğiniz mekânlar. Ada’daki restoranlarda Ege mutfağından seçkin lezzetler de bulabilirsiniz. Her çeşit deniz ürünlerini bu restoranlarda yiyebilirsiniz. Deniz ürünleri arasında özellikle ahtapot ve kalamarı mutlaka yemelisiniz. Kalamar dolma, yaprakta sardalya, adaya has otlardan hazırlanan mezeler ile zeytinyağlılar midenize hitap ettiği kadar göz zevkinizi de okşayacak. Bozcaada kahvaltısı da dillere destan. Adadan toplanan taze meyvelerden yapılan reçeller, otlu omletler ve gözlemeler gününüzü renklendirecek.

  BOZCAADA ALIŞVERİŞ

  Bozcaada’da alışveriş deyince üzüm ve şarap adası olması dolayısıyla üzüm ürünlerinden almanız yerinde olur. Kurutulmuş üzüm, sirke, pekmez, üzüm suyu, asma yaprağı ve üzüm reçeli alışveriş listenizde başı çekmeli. Çarşamba günleri kurulan semt pazarından şifalı otlar alabilirsiniz. Bozcaada’nın en meşhur lezzetlerinden domates ve incir reçellerinden almazsanız pişman olursunuz. Gelincik lokumu, gelincik şerbeti ve gelincik kurabiyesi de adadan eve dönüş yolunda alabilecekleriniz arasında. Bozcaada’nın kendine özgü hediyelik eşyaları da oldukça ilgi görüyor. Adadaki küçük dükkânlarda satılan el işçiliğine dayalı bez bebekler, etnik kıyafetler, biblolar, ahşap süs eşyalar, seramik ürünler, özel tasarım takılar ve aksesuarlar ilginizi çekecek. Son olarak Bozcaada’nın simgesi Corvus şarapları da güzel bir hediye olmaz mı ne dersiniz?
  Tüm Otelleri Göster