Ayvalık, Balıkesir, Türkiye Butik Otelleri

  AYVALIK GENEL BAKIŞ

  AYVALIK KONUM:


  Balıkesir’in Ege Bölgesi’nde kalan turizm ilçesi Ayvalık, Midilli Adası’nın tam karşısında. Ayvalık’ın güneyinde Dikili ile Bergama, kuzeydoğusunda Gömeç ve batısında Ege Denizi yer alır.

  AYVALIK ULAŞIM:


  Turizm merkezlerinden olan Ayvalık’a kara yolu, deniz yolu, hava yolu ve demir yolu ile ulaşmanız mümkün.

  Karayolu ulaşımı: Özel aracınızla kolaylıkla Ayvalık’a ulaşabilirsiniz. Özel araç seçeneği dışında hemen hemen her şehirden direkt sefer düzenleyen otobüslerle Ayvalık’a varabilirsiniz.

  Demiryolu ulaşımı: Ayvalık’a ulaşımda kullanılan yollardan biri de demir yolu. İzmir Mavi Treni ile Balıkesir’e geçebilir ve orada bulunan otobüslerle Ayvalık’a gidebilirsiniz.

  Havayolu ulaşımı: Hava yolu ulaşımını seçenler Edremit veya İzmir’e gedikten sonra kara yolu ile Ayvalık’a varabilir.

  Denizyolu ulaşımı: İstanbul’dan gelecek olanlar İstanbul-Bandırma hızlı feribotunu kullanabilir. Yunanistan’dan gelen turistler ise 2 saat süren deniz otobüsü veya feribot yolculuğu ile Ayvalık’a ulaşabilir.

  AYVALIK COĞRAFYA:


  Ege Denizi kıyısında yer alan, zeytin ağaçları ve çam ormanları bakımından son derece zengin olan Ayvalık, Ayvalık Adaları olarak bilinen takımadalara sahip. Kamış, Güvercinada, Büyükkuruada ve Poyraz bunlardan bazıları. Ayvalık’ta dağların denize dik uzanmasından kaynaklı olarak kıyılar girintili çıkıntılı. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Ayvalık’ta imbat ve meltem rüzgârları hafif bir esinti verir.

  AYVALIK AKTİVİTELER

  Yaz mevsiminin göz alıcı tatil kasabalarından biri olan Ayvalık’ta yapılacak çok sayıda eğlenceli aktivite tatilcileri bekliyor. Meşhur Sarımsaklı Plajı’nda doya doya yüzüp, eşsiz kumsalında güneşlenip tatilin tadına varın. Yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği aktivitelerden biri de görenleri hayrete düşüren güzelliği ile Şeytan Sofrası’nı keşfe çıkmak. Alibey Adası da Ayvalık’ın misafirlerine sunduğu ihtişamlı güzelliklerden biri. Geçmişte Rumların yaşadığı küçük bir kasaba olarak anılan Ayvalık’ta Rumlara ve daha önceki dönemlerde yaşamış milletlere ait görülmesi gereken pek çok tarihi kalıntı var. Bunlardan en önemlileri Ayvalık Taksiyarhis Kilisesi, Aya Athanasiu Kilisesi,Ayvalık Ayazma Kilisesi, Cunda Adası Agia Triyada Kilisesi, Cunda Adası Despot Evi ve Cunda Adası Kız Okulu olarak sıralanabilir. Saatli Camii, Hacı Bayram Camii, Ayazma Kilisesi ve Ayvalık Hamidiye Camii Ayvalık’ın en ünlü tarihi binalarından. Sokakları tarih kokan Ayvalık’ta göreceğiniz yüzyıllık yapılar hayranlık uyandıracak. Ayvalık tarihi bakımdan zengin olduğu gibi doğası ile de dikkat çekici bir yer. 5 milyon ağacın bulunduğu Kozak Yaylası’nda doğa ile bütünleşmeniz kaçınılmaz. Ayvalık’ın en gözde turistik mekânlarından Cunda Adası özellikle yaz turizminde önde gelen yerlerden. Balık restoranları, şirin sokakları ve tarihi evleri ile gezginleri kendine çeken hoş bir ada. Ayvalık su sporlarında da oldukça rağbet gören bir tatil beldesi. Balık adamların tercih ettiği ender dalış merkezlerinden. Su altı fotoğrafçılığı ile ilgilenenlerin de oldukça sevdiği Ayvalık’ın mercan rifleri açısından zengin olan denizi bu ilginin sebebi. Ayvalıkta kültürel faaliyetler de etkin bir biçimde yapılıyor. Ayvalık Kültür Sanat Günleri, Altın Kumsal Kültür Turizm Festivali en önemli festivaller. Ayvalık Tiyatro Festivali, Zeytin Festivali, Ayvalık Uluslar arası Film Festivali, Cunda Müzik Günler, Özürlüler Şenliği ve kış aylarında düzenlenen geleneksel deve güreşleri Ayvalık’ın etkinlik takviminde yer alır.

  AYVALIK YEME İÇME

  Ayvalık deyince akla ilk gelen Ayvalık tostu olur herhalde. Gerçek Ayvalık tostu yediğinizde neden bu kadar ünlü olduğuna hak vereceksiniz. Deniz kıyısında olması sebebiyle yemek konusunda Ayvalık’ta deniz mahsulleri ön planda. Taze sebze ve otlardan yapılan mezeler ile yemeklerde bolca has zeytinyağı kullanılıyor. Ermeni Usulü Ahtapot, Balık Pastırma, Lakerda, Karides Söğüş, Kalamar Dolma ve Fırında Ahtapot Ayvalık’ta mutlaka yemeniz gereken tadı damağınızdan gitmeyecek lezzetler. Son yılların revaçta tadı zeytinli dondurmayı yemeyi de unutmayın.

  AYVALIK ALIŞVERİŞ

  Her Perşembe Ayvalık merkezde kurulan pazara Yunanistan’dan günü birlik ziyaretçiler akın eder. Bu pazarda aradığınız ne varsa bulmanız çok kolay. Dünya çapında üne kavuşmuş zeytinyağı almadan dönmeyeceklerinizin başında gelir. Zeytinyağlı sabun, zeytin ve zeytin kolonyası da Ayvalık’ta fazlaca talep gören ürünler. Çeşit çeşit aksesuar, takı ve el sanatı ürünleri de Ayvalık’ta sık satılan hediyelikler arasında.
  Tüm Otelleri Göster